Masáže Ivo Kubalík

Lymfodrenáž

Jemná technika manuální lymfodrenáže napomáhá organismu aktivovat vlastní obranný systém tak, aby zátěž dovedl zvládnout. Odpad z tkání je odváděn do cév lymfatické soustavy, a dále pak putuje do mízních uzlin, kde jsou produkty metabolizmu zneškodňovány.
Manuální lymfodrenáž je vhodná na posílení organismu a díky pozitivním detoxikačním účinkům na náš organismus dochází také ke zlepšení napětí pokožky, vyhlazení vrásek a zlepšení stavu celulitidy.

Při manuální lymfodrenáži je možné zaměřit se na určité části těla (nohy, ruce, hrudník, břicho, záda, krk, obličej i hlava). Upravit tlak podle potřeb klienta a hmaty vyprázdnit lymfatické uzliny na krku, aby rozprouděná lymfa měla kam odtékat. Kruhovité či spirálovité hmaty s pomalou frekvencí směřují odtok lymfy (mízy) ke sběrným uzlinám. Při manuální lymfodrenáži se nepoužívají žádné masážní oleje, emulze či jiné přípravky. Oproti jiným technikám je manuální lymfodrenáž velmi jemná, klient nesmí cítit žádnou bolest.

Manuální nebo přístrojová lymfodrenáž?

Při manuální lymfodrenáži se může terapeut zaměřit na určité části těla, upravit tlak podle potřeb klienta a hmaty vyprázdnit lymfatické uzliny, aby rozprouděná lymfa měla kam odtékat. Pokud Vám tuto službu obsluha přístoje neposkytne, je lépe přístojovou lymfodrenáž neprovádět, mohla by Vám ublížit.

Účinky manuální lymfodrenáže:

  • proti celulitidě
  • zlepšuje napětí kůže a tkáně, zlepšuje odvod produktů metabolizmu
  • proti migrénám (mohou být vyvolány tlakem nahromaděné lymfy) se doporučuje lymfodrenáž hlavy a krku
  • proti otokům – uvolňuje tkáňové napětí a zbavuje bolesti při otoku např. dolních končetin u osob s vysokým zatížením nohou
  • zabraňuje jizevnatění, odstaňuje zánětlivé substance (např. při akné)
  • zvyšuje obranyschopnost organismu – imunitu
  • detoxikace organismu

Musíme ovšem také zmínit kontraindikace, kterými jsou: nedostatečná činnost srdeční, srdeční edémy, akutní horečnaté a bakteriální infekce, těhotenství, otoky způsobené nedostatečnou činností ledvin nebo jater, akutní žilní onemocnění. Toto by vždy měl s pacientem (klientem) ujasnit lékař event. poskytovatel lymfatické drenáže.

Lymfodrenáže působí na lymfatický systém, jenž je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V tomto systému koluje míza tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů, jež je nutné léčit.